Vinilinės grindys atrodo itin dailiai.

Vinilinės grindys: kodėl jas verta rinktis?

Grindų dangų asortimentas prekybos vietose yra gausus. Vienas iš siūlomų pasirinkimų – vinilinės grindys, kurias pasirinkdami savo namams tikrai neprašausite. Tad kuo vinilo grindų danga yra pranašesnė už kitas ir kodėl ją verta rinktis įvairioms patalpoms? Kodėl užsienyje, tiek Europoje, tiek už Atlanto ši danga laikoma viena geriausių, o lietuviai vis dar dvejoja? Tikriausiai stinga žinių ir vinilinės grindys asocijuojasi su ta danga, kurią kadaise savo namuose tiesė mūsų tėvai ir seneliai, tačiau šiandieninė vinilo grindų pramonė siūlo visai kitas savybes ir vienus privalumus, kuriais apsimoka pasinaudoti. Ilgaamžiškumas, lengva priežiūra ir didelis dizainų pasirinkimas – tai tik keletas privalumų.

Apie vinilo grindų dangą

Vinilo, dar vadinamo PVC (polivinilchlorido), grindų danga yra viena populiariausių pasaulyje. Ši medžiaga apibūdinama kaip šiuolaikinė, nes pasižymi naudingomis savybėmis ir yra pranašesnė daugeliu atvejų. Seniau vinilinės grindys taip pat buvo naudojamos, tačiau bėgant laikui technologija patobulėjo, tad šiandien pasirinkdami šią dangą grindims, galėsite mėgautis visai kita jos kokybe nei prieš dešimtmetį ar daugiau.

Šiuolaikinė vinilo danga yra gaminama lankstaus polivinilchlorido pagrindu, naudojamos moderniausios technologijos. Tai leidžia išgauti puikų estetinį vaizdą, tad nenustebkite, kad vinilas gali atrodyti sunkiai atskiriamas nuo natūralaus medžio, akmens dangos ar keraminių grindų plytelių. Vis dėlto vaikštant basomis kojomis skirtumą tikrai pajusite – vinilinės grindys visada yra šiltos. Kitas svarbus privalumas yra lengva priežiūra, paprastas valymas, nors labiausiai daugeliui vartotojų imponuoja nesuskaičiuojamas kiekis įvairių spalvų bei faktūrų – tai laisvė kurti savo interjerą tokį, kokį įsivaizduojate.

Vinilinės grindys yra lengvai pritaikomos.

Kur naudojamos vinilinės grindys?

Vinilo grindų dangai galima rinktis tiek grindlentes, tiek plyteles, todėl ši danga yra lengvai pritaikoma įvairaus dydžio patalpoms. Atsparumas ir ilgaamžiškumas, lengva priežiūra ir patraukli kaina lemia šios dangos populiarumą tiek grindims namuose, tiek visuomeninės paskirties pastatuose įrengti. Vinilinės grindys puikiai atlaiko net ir didelius žmonių srautus, o jų spalva padengia paviršių visame storyje, todėl nusitrynusias grindis galima restauruoti – taip sutaupomi grindų dangos keitimo kaštai.

Vinilinės grindys pasižymi atsparumo vandeniui ir pelėsiui savybėmis. Dėl to ši danga puikiai tinka tokiose patalpose, kurios grindys susiduria su drėgme, pavyzdžiui, vonios kambaryje, virtuvėje, pirties ar baseino prieigose. Čia dažniausiai pasirenkamos vinilo plytelės, kurios puikiai pakeičia tokius pasirinkimus kaip keraminės ar akmens masės plytelės, kurios yra slidžios ir šaltos.

Šiluma yra vienas svarbiausių privalumų užtikrinant komfortą, tad čia vinilinės grindys tiesiog neturi lygių. Jos ištisus metus yra šiltos, ant jų malonu vaikščioti basomis. Dėl šios savybės danga puikiai tinka ir tokioms patalpoms kaip miegamieji kambariai, dažnai ši danga naudojama viešbučių kambariuose. Jei svarstote apie grindų dangą vaikų kambariui, vinilinės grindys taip pat puikiai tiks – jos neišskiria jokių kenksmingų medžiagų ir yra saugios naudoti.

Vinilinių grindų tipai

Didelė vinilinių grindų įvairovė leidžia skirstyti jas į tam tikrus tipus, kurie pasižymi savybių savitumu. Visų pirma reikia paminėti, kad vinilo danga yra lanksti, tačiau galima rasti ir kietų jos padirbinių – jie yra pigesni, tačiau tikėtis tokio paties ilgaamžiškumo iš jų tikrai neverta.

Modernios vinilinės grindys.

Susipažinkime su vinilinių grindų tipais.

Įlietinė danga turi spausdintą paviršių, kuris yra dedamas ant vinilo plokštelės pagrindo ir vėliau padengiamas keletu skaidrių sluoksnių arba poliuretanu. Ši danga yra gaminama ją presuojant karštyje, proceso metu granulės yra suspaudžiamos ant pagrindo. Šio tipo danga yra labai atspari dilimo procesams, nes plytelės yra homogeniškos, vientisos, nesimato įbrėžimu ar nubrozdinimų, jei jų iš tikrųjų ir atsiranda paviršiuje. Raštas apima visą dangos storį, tad ją galima lengvai atnaujinti poliruojant arba šlifuojant paviršių.

Spausdinto paviršiaus danga gaminama kiek kitaip – šis paviršius paprasčiausiai uždedamas ant vinilinės plytelės pagrindo ir padengiamas keletu skaidrių vinilo sluoksnių. Ši danga yra mažiau atspari, nes galimybė ją atnaujinti yra labai ribota dėl spausdinto paviršiaus, kurį gali pažeisti gilesni rėžiai.

Taip pat vinilo grindų dangos yra skirstomos į grupes pagal atsparumą dilimui.

„No-Wax“ yra žymima vinilinė grindų danga, turinti prasčiausią atsparumą. Paviršius yra greitai pažeidžiamas, tad norint išlaikyti puikią išvaizdą reikia jį nuolat poliruoti.

Poliuretanu dengta vinilo danga yra labai patvari ir tinka naudoti ne tik namuose, o ir viešosios paskirties vietose, kur vaikšto itin dideli žmonių srautai.

Poliuretanu su aliuminio oksidu dengta danga yra dar atsparesnė ir ilgaamžiškesnė. Ją suku įbrėžti, todėl ji tinka įvairios paskirties patalpoms.

Pagal savo formą vinilo grindų danga taip pat yra labai įvairi, tad nenustebkite radę:

– ruloninę dangą,

– lakštinę dangą,

– įvairaus dydžio vinilo plyteles,

– vadinamąją premium (luxury) klasės dangą.

Iš visų šių rūšių labiausiai paplitusi yra paskutinė – premium vinilinė danga. Tai puiki atlernatyva tokioms medžiagoms kaip medis ar akmuo interjere pakeisti. Gaminant tokią dangą dažniausiai yra naudojama 3D spausdinimą primenanti technologija, kuri užtikrina puikią dangos išvaizdą ir suteikia galimybę rinktis iš daugybės skirtingų dizainų. Taip pat ši danga gali turėti ir tam tikrą faktūrą. Šios plytelės vertinamos dėl atsparumo ir patvarumo, ant jų nematyti įbrėžimų ir kitų mažų defektų, dilimo pasekmių. Tokią vinilinę dangą galima rasti įvairios paskirties patalpose, tačiau ji atrodo taip gerai, kad kartais sudėtinga nuspręsti, tai vinilas ar ne.

Kaip kloti vinilines grindis?

Jei planuojate kloti vinilines grindis, prireiks paruošti paviršių taip, kaip ir kitoms dangoms. Svarbu prisiminti, kad vinilinę dangą galima klijuoti ant įvairaus pagrindo, o taip pat ir ant senos vinilinės dangos. Vis dėlto dažniausiai grindys yra lyginamos, tad vinilas klijuojamas ant betono, OSB arba MFP plokštės.

Dažnai ši danga klijuojama ant smėlbetonio, kurio atsparumą reikėtų rinktis ne mažesnį kaip 20 kg/cm2. Jei vis dėlto atsparumas yra mežesnis, smėlbetonį reikia padengti savaime išsilyginančiu mišiniu, turinčiu aukštesnę atsparumo klasę. Jei reikia, smėlbetonio paviršių galima paruošti papildomai jį šlifuojant arba glaistant savaime išsilyginančiu mišiniu.

Vinilo danga yra atspari drėgmei.
Vinilinės grindys puikiai tiks ir vonios kambaryje.

Ruošiant pagrindą, šlifuokliu reikia pašalinti pagrindo nelygumus, dažų likučius, glaisto liekanas. Po šlifavimo reikia itin kruopščiai išsiurbti dulkes. Jei nėra duobučių, šlifavimo pagrindo paruošimui visiškai užteks, tačiau reikia elgtis atidžiai – vinilinė danga bėgant laikui prisitaiko prie pagrindo ir atkartoja jo nelygumus, tad visi pagrindo nelygumai „išlys“ į paviršių.

Jei pagrinde yra duobučių, reikalingas glaistymas. Prieš glaistant paviršius gruntuojamas. Nedideli nelygumai užpildomi savaime išsilyginančiu mišiniu. Jo storis gali siekti iki 3 mm. Paruoškite mišinį pagal instrukciją ir naudokite, o šiam išdžiūvus dar kartą palyginkite nelygumus arba naudokite glaisto šlifuoklį.

Lygindami glaistu nedidelius nelygumus prisiminkite, kad svarbu pasirinkti tinkamą glaistyklę: kuo ji nuožulnesnė, tuo storesniu sluoksniu padengiamas pagrindas. Viename kvadratiniame metre paviršiaus aukščio skirtumas neturėtų būti didesnis nei 2 mm. Priešingu atveju, reikėtų pagrindą išlyginti specialiu mišiniu.

Kaip klijuoti vinilines grindis?

Kai pagrindas grindims yra gerai paruoštas, galima pradėti klijuoti dangą. Prieš tepant klijus, rekomenduojama paviršių dar kartą padengti gruntu, o tuomet jau tepami klijai. Vinilinės grindys dažniausiai yra klijuojamos naudojant vandens dispersinius klijus (PVA) arba polimerinius klijus (MS). PVA yra universalūs klijai, tačiau jei danga klojama vietose, kur yra daugiau drėgmės, rekomenduojama rinktis specialius klijus, pavyzdžiui, vonios kambaryje rekomenduojam naudoti dispersinius klijus.

Klijai gali būti pilami ant paruošto paviršiaus arba dozuojami mentele su dantukais. Rekomendacijas, kokią mentelę pasirinkti, taip pat pateiks klijų gamintojai.

Paprastai klijuoti vinilo plyteles pradedama patalpos viduryje ir judama į kraštus. Manoma, kad tai greičiausias ir patogiausias būdas dangai klijuoti. Klijais padengiamas toks grindų plotas, kokį galima patogiai pasiekti ir padengti klijams nespėjus sustingti. Išpylus klijus reikia išskaidyti: pirmiausiai braukiant mentele statmenai, po to lygiagrečiai klojimo krypčiai. Svarbus tolygus padengimas, nes taip užtikrinamas puikus dangos prikibimas. Klijus tepant juostomis, nauja juosta pradedama tepti ir sena baigiasi per plytelės vidurio liniją.

Vinilinės grindys yra visada šiltos, tad jas malonu liesti, vaikščioti basomis.

Ant paruoštų klijų plytelės dedamos ir tolygiai prispaudžiamos, kad priglustų. Labai svarbu jas klijuojant skirti dėmesį tarpeliams: padėjus naują plytelę ji stipria jėga yra stumiama prie jau priklijuotos eilės. Tarpe išlindusius klijus reikia nedelsiant nuvalyti, tam patogu naudoti drėgną šluostę.

Jei reikia, vinilinė grindų dangą galima nesunkiai perpjauti. Tereikia peiliuko su trapeciniais ašmenimis: pamatuokite, įrėžkite, sulenkite ir perpjaukite peiliuku elastingą sluoksnį lūžio vietoje.

Vinilinės dangos priežiūra

Vinilinės grindys yra prižiūrimos labai paprastai – jas tereikia nuplauti drėgna šluoste ir jos vėl blizgės. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad ši danga nėra atspari karščiui. Prisiminkite tai, jei Jūsų namuose įrengtas grindinis šildymas: gamintojai dažniausiai rekomenduoja maksimalią 27-28 ºC temperatūrą, tad jos nevalia peržengti – danga gali deformuotis ar kitaip pakeisti savo savybes. Mažas atsparumas karščiui yra vienintelė sąlyga, kuri apsunkina vinilinių grindų priežiūrą.