Sidabro valymas reikalauja žinių

Sidabro valymas: patarimai ir gudrybės

Sidabras – populiarus metalas, išsiskiriantis subtiliu spindesiu ir dailiu atspalviu. Dėl šių savybių sidabras dažnai naudojamas papuošalų gamybai, iš jo daromi stalo įrankiai ir netgi indai bei kitos interjero detalės yra sidabruojamos, siekiant suteikti joms žvilgesio. Išvaizda, kurią suteikia sidabro spindesys iš tikrųjų atima žadą, tačiau sidabro valymas dažnai yra komplikuotas ir sukelia galvos skausmą. Šis metalas tamsėja, juoduoja, tad daugeliui tai kelia baimę. Visai be reikalo – dalijamės patikrintais patarimais ir gudrybėmis, kaip grąžinti sidabrui jo pradinį spindesį.

Kodėl sidabras geltonuoja ir tamsėja?

Iš sidabro pagaminti papuošalai džiugina akį: jie dailiai žvilga, suteikia rafinuotumo ir prabangos įspūdį, visada puikiai dera prie elegantiškos aprangos. Tą patį galima pasakyti ir apie sidabrinius stalo įrankius, kurie savo spindesiui kiekvienai šventei suteikia ištaigingumo. Vis dėlto ilgainiui sidabro paviršius praranda savo grožį ir pagelsta ar netgi paruduoja. Taip nutinka dėl cheminių procesų, vykstančių metalo paviršiuje. Netinkamai laikomas ar prižiūrimas sidabras taip reaguoja į drėgmę.

Sidabras tamsėja reaguodamas su aplinka, tačiau tai galima lengvai pašalinti.

Kita problema – sidabro tamsėjimas. Šis metalas patamsėja būdamas atviroje erdvėje, taip jis reaguoja į aplinką. Pavyzdžiui, sidabriniai auskarai patamsės, jei juos dėvint lauke bus drėgna ar apniukę. Sidabro tamsėjimas, viena vertus, yra natūralus ir neišvengiamas reiškinys, tačiau jo galima lengvai išvengti, o pasekmės yra pašalinamos. Jei nenorite, kad sidabro gaminiai tamsėtų, reikėtų juos laikyti suvyniotus į audinį ar popierių, taip pat tinka ir užtraukiami plastikiniai maišeliai bei panašios pakuotės.

Sidabrui kenkia guma, tad reikėtų vengti sąlyčio su šia medžiaga. Dažniausiai nuo gumos nukenčia stalo įrankiai, kurie yra laikomi spintelėse su apdaila iš gumos, padėti ant gumos paviršių. Nors gali atrodyti neįtikėtinai, guma sidabro dirbinius ilgainiui apgadina taip, kad sidabro valymas nepadės, prireiks kreiptis į profesionalų juvelyrą.

Taip pat sidabrui itin pavojingas sąlytis su tam tikrais maisto produktais, pavyzdžiui, druska, actu, įvairiais padažais. Žalingą maisto poveikį dažniausiai patiria sidabriniai indai, tad jei juos naudojate, geriausia viduje dėti papildomą plastikinį ar stiklinį indą. Taip pat nelaikykite ir vaisių bei daržovių, nes jų puvimo metu išsiskiria tam tikros medžiagos, gadinančios sidabro spindesį.

Sidabro valymas

Sidabro valymas galimas ir namuose.

Nors atrodo gana sudėtinga, iš tikrųjų sidabro valymas – gana paprastas procesas. Tiek sidabrinius papuošalus, tiek stalo įrankius ar kitus sidabruotus daiktus lengvai galima išvalyti namuose ir jie vėl suspindės. Svarbiausia yra pasirinkti tinkamas priemones, kurias tikrai rasite savo namuose. Pateikiame keletą populiarių būdų sidabro valymui.

Visagalė soda. Kad soda puikiai tinka valymui, tikriausiai jau žinote, tačiau ar žinote, kad ji puikiai tinka ir sidabrui? Valymui prireiks aliuminio folijos, arbatinio šaukštelio druskos, valgomojo šaukšto sodos ir apie 100 ml užvirinto vandens bei baltojo vyno acto. Paimkite giliadugnį indą ir išklokite jį folija. Suberkite druską, sodą ir užpilkite verdančiu vandeniu bei actu. Atsargiai pamaišykite ir sudėkite sidabrinius daiktus taip, kad nepažeistumėte folijos. Nesluoksniuokite, svarbu, kad paviršius liestųsi su folija. Papuošalus taip laikykite iki 10 min., o stalo įrankius kiek ilgiau – iki 20 min. Išėmę sidabro gaminius nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite švelnia šluoste. Pamatysite, kad jie ir vėl akinamai spindi.

Dantų pasta – ne tik dantims. Tai greitas ir patogus būdas valyti sidabrą. Rinkitės paprastą dantų pastą, kuri maloniai putoja, balinamosios pastos geriau nenaudoti, panaudokite seną dantų šepetėlį. Švelniai trinkite sidabro gaminius šepetėliu su pasta, panaukite truputį vandens, kad dantų pasta galėtų suputoti. Baigus valymą, sidabro gaminius nuskalaukite vandeniu ir nusausinkite.

Sodos pasta. Iš vandens ir sodos sumaišykite pastos konsistencijos košę ir panaudojant seną dantų šepetėlį šveiskite sidabrinius paviršius. Po šveitimo nuplaukite vandeniu ir nusausinkite švelnia šluoste.

Druska taip pat tinka sidabrui valyti, tačiau jos dalelės yra abrazyvios, todėl reikia elgtis atsargiau. Principas tas pats – panaudokite truputį vandens ir seną dantų šepetėlį, bet dėl galimybės subraižyti druską rekomenduojama naudoti tik senoms ir sunkiai išvalomoms dėmėms.

Ūkinis muilas taip pat padės pasirūpinti sidabru. Viename litre vandens reikia ištirpinti maždaug 50 g muilo gabalėlį ir jame užmerkti sidabrinius daiktus. Jei mirkymas nepadeda, galima papildomai naudojant muilo ir vandens mišinį pašveisti dantų šepetėliu. Po valymo nepamirškite nuskalauti sidabro vandeniu ir nusausinti.

Kokį būdą pasirinkti? Visų pirma, kad sidabro valymas būtų saugus, pirmiausia išmėginkite švelnesnes priemones, o tik tada imkitės efektyvesnių, pavyzdžiui, druskos. Be to, verta atsižvelgti ir į valomų dirbinių dydį bei vertę, pavyzdžiui, itin vertingus sidabro papuošalus valykite tik itin švelniai ir atsargiai, venkite stipresnio šveitimo, nes sidabras yra gana pažaidus.

Sidabrinių įrankių plovimas indaplovėje

Šis klausimas iškyla daugeliui. Iš tikrųjų sidabro įrankius indaplovėje plauti galima tik tuomet, jei jie neturi oksiduoto paviršiaus. Vis dėlto dažnas plovimas nėra rekomenduojamas, nes plovikliai, drėgmė ir karštis – su tuo tenka susidurti indaplovėje – gali pakenkti. Siekiant apsaugoti įrankių žvilgesį reikėtų atsižvelgti į keletą taisyklių. Pirmiausia, svarbu pasirinkti tinkamą indų ploviklį, tinkamą sidabro įrankiams. Be to, nerekomenduojama sidabro ir nerūdijančio plieno įrankių plauti kartu, ypač reikėtų saugotis jų susilietimo – gali likti įbrėžimų.

Sidabro įrankiams naudojamo sidabro praba dažniausiai yra 925, o tai reiškia, kad lydinys yra sudarytas iš 92,5 proc. sidabro, o likusią dalį sudaro kitos priemaišos. Tarp pastarųjų gali būti vario, kuris indaplovėje reaguoja su vandeniu ir gali susidaryti rudų dėmių.

Sidabrinius įrankius bei indus būtina tinkamai prižiūrėti.

Taip pat svarbu vengti drėgmės, kuri yra vienas pagrindinių sidabro blizgesio priešų, tad išplautus įrankius nedelsiant išimkite iš indaplovės. Sidabro valymas bus lengvesnis, jei įrankius plausite rankomis – taip daug mažiau galimybių juos subraižyti ar susidaryti dėmėms.

Pajuodęs sidabras ir sveikata

Papuošalus iš sidabro žmonės vertina ir nešioja nuo seno, tad taip pat seniai yra pastebėta ir šio metalo savybė tamsėti. Teigiama, kad sidabro patamsėjimas atspindi organizmo būklę, bet ar tikrai tuo verta tikėti, o galbūt tiesiog reikalingas sidabro valymas?

Teisingumo dėlei, reikia paminėti, kad mokslu pagrįstų įrodymų apie sidabro galią „nuspėti“ fizinę būklę nėra. Vis dėlto liaudies išmintis teigia, kad jei pajuodo žiedas, verta pasitikrinti pirštų sąnarius, rankų riešus, gali būti problemų su kraujo apytakos sistema. O jei pajuodo kaklo papuošalas, patariama kreiptis į medikus ir pasitikrinti širdies darbą bei kraujagyslių sistemos veiklą.

Kita teorija teigia, kad sidabras patamsėja tuomet, kai papuošalą nešiojantis žmogus patiria stiprų stresą, emocinių išgyvenimų, didelį psichologinį krūvį. Manoma, kad tokioje būsenoje organizmas išskiria tam tikras medžiagas, kurios ir paveikia sidabro spalvą.

Visgi medikai turi įtikinamesnį paaiškinimą: jų nuomone, sidabras tamsėja dėl padidėjusio prakaitavimo karščių ar didesnių fizinių krūvių metu. Chemikų nuomone, sidabras tamsėja dėl tam tikrų junginių, kuriuos žmogaus organizmas išskiria per odą, jos poras, tam tikrų vaistų vartojimo, kosmetikos priemonių ir kt.