Pinigų medis dailiai atrodo namuose.

Pinigų medis: jo priežiūra ir burtai

Pinigų medis – gana populiarus augalas, kurį galima pamatyti kone kiekvienuose namuose. Dažnai jis naudojamas ir biurams bei kitoms komercinėms patalpos dekoruoti. Tikrasis šio augalo pavadinimas skamba ne taip romantiškai – zamiokulkas. Tačiau tikima, kad auginant šį augalą galima pritraukti turtus, o mokslininkai yra įrodę, kad augalas gerina patalpų oro kokybę, tad itin tinka erdvėms, kuriose dirbamas protinis darbas, ilsimasi ar miegama.

Kai kurie pinigų medį augina labiau dėl praktinių sumetimų – šis augalas nėra itin lepus. Vis dėlto norint išauginti gražų krūmą būtina tinkama priežiūra, tad pravartu žinoti keletą zamiokulko priežiūros paslapčių.

Pinigų medis mėgsta augti tinkamoje vietoje

Pinigų medis nėra lepus.
Pinigų medis pasižymi įvairiomis savybėmis.

Kiekvienas augalas natūralioje gamtoje renkasi tinkamiausią vietą, tad augindami kambarinius augalus tinkamą vietą turime parinkti mes. Pinigų medžiui puikiai tiks nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugota užuovėja, kurioje gana daug šviesos. Taip pat galima rinktis ir dalinį pavėsį. Jei norite pinigų medį auginti ant palangės, rinkitės rytinę ar vakarinę pusę.

Temperatūrai pinigų medis nėra itin reiklus, jis gana lengvai atlaiko šilumos svyravimus, tačiau nėra atsparus žemesnei nei 15 °C temperatūrai. Žiemą augalui šiluma nebūtina, jis puikiai jausis 16-18 °C temperatūroje, o štai vasarą jam tiks ir šiluma, tad galima pinigų medį išnešti vasaroti į lauką, tik svarbu apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Jei sukursite pavėsį, pinigų medis taps puikia balkono puošmena. Statykite jį ant staliuko ar vazono laikiklio taip, kad augalo neperpūstų skersvėjai.

Kaip laistyti pinigų medį?

Pinigų medis yra gana kantrus augalas, tad gana lengvai ištveria tiek perlaistymą, tiek sausrą. Vis dėlto norint tolygaus augimo ir dailių atšakų, geriausia zamiokulką laistyti reguliariai ir saikingai. Šio augalo šaknys sukaupia drėgmę, todėl jei kartais pamiršite jį palaistyti, nieko nenutiks.

Šaltojo sezono metu pinigų medis turėtų būti laistomas rečiau, o štai atšilus orams galima stebėti, ar drėgmė jau išgaravo ir pagal tai nustatyti tinkamiausią laistymo intervalą. Labiausiai augalui tiks minkštas vanduo, kurį galima pilti tiesiai į žemę. Nereikia persistengti ir apipurkšti augalo lapų ar statyti vazono į lėkštelę su vandeniu – pakaks šį iš Afrikos kraštų atkeliavusį dekoratyvų augalą kartas nuo karto palaistyti paprasčiausiu būdu. Žinoma, jei ant lapų matomos dulkės, juos galima nuvalyti drėgna šluoste, tačiau per didelės drėgmės reikėtų vengti.

Kaip persodinti pinigų medį?

Mažesnis, jaunas pinigų medis galės lengviau augti, jei jį į didesnį vazoną persodinsite kasmet. Geriausiai tiks mišinys iš durpės, smėlio, lapinės ir velėninės žemės, tokio jau paruošto mišinio galima įsigyti parduotuvėse. Jei norite geresnio rezultato, galima įmaišyti perpuvusio komposto, kuris taps puikia trąša. Svarbu, kad vazone būtų geras drenažas, kuris užtikrins tinkamą drėgmės balansą.

Persodinant pinigų medį svarbu pasirinkti tinkamą vazoną. Šie augalai puikiai jausis ten, kur vietos jų gumbui ir šaknims vos pakanka, tad neskubėkite nedidelio pinigų medžio talpinti į didelį vazoną – palaukite, kol pinigų medis užaugs ir galėsite jį persodinti vėl. Senesnius augalus pakanka persodinti kas 2-3 metus, o pavasarį pakaks pakeisti viršutinį žemės sluoksnį.

Pinigų medį galima tręšti laikotarpiu nuo kovo iki rugpjūčio mėnesio, 30-ies dienų intervalu. Puikiausiai tiks trąšos skirtos kaktusams ar sukulentams.

Pinigų medžio dauginimas

Jei gerai rūpinatės, pinigų medis gali užaugti gana didelis ir išauginti daug ataugų. Kerai yra vienas paprasčiausių dauginimo būdų. Persodinant augalą atsargiai išskirstykite į kelias dalis, svarbu, kad kiekvienas šakniagumbis būtų su bent vienu lapu.

Kitas dauginimo būdas – nupjauti suaugusį lapą ir su šakniagumbio galimi persodinti į paruoštą mišinį arba sodinti medžio lapo plokštelę. Prisiminkite, kad sodinukus geriausia laikyti šiltai, palankiausia jiems temperatūra yra 20-25 °C. Jei namuose vyrauja vėsesnė temperatūra, sodinukus uždenkite plėvele ir taip sukursite tinkamą mikroklimatą.

Kodėl vysta pinigų medis?

Nors rūpintis šiuo augalu yra gana paprasta, kartais nutinka ir nesėkmių. Viena jų yra kenkėjai, dažniausiai tai miltuotieji skydamariai. Šie gyviai yra amarai, kurie savo išvaizda kiek primena miniatiūrines vatos atplaišėles, kurias galima pastebėti ant augalo šakų bei lapų. Skydamariai minta augalo sultimis ir dauginasi, todėl tai dažna kambarinių gėlių augintojų problema. Nors atrodo, kad namuose kenkėjų antpuolis negresia, jų net nepastebėdami galime parsinešti iš lauko ar gėlių parduotuvės.

Išgelbėti pinigų medį padės plovimas drungnu vandeniu, o jei problema yra labiau pažengusi, augalą galima nuplauti ir drungnu muiluotu vandeniu. Kraštutinis variantas – cheminės priemonės, kurių rasite augalininkystės skyriuose parduotuvėse. Svarbu nedelsti ir pastebėjus šią problemą kuo greičiau imtis priemonių. Priešingu atveju, pinigų medis po truputį silps ir nunyks, jei kenkėjai stipriai paveikę augalo gali nepavykti išgelbėti.

Ar pinigų medis žydi?

Tikrai taip, nors ne visiems pinigų medžio augintojams pavyksta sulaukti žiedų. Subrendęs augalas siekia apie 1 metro aukštį ir kai yra pasiekęs brandų amžių gali pražysti. Metų laikas nėra toks svarbus, nes pinigų medis dažniausiai auga namuose ir yra prisitaikęs prie temperatūros svyravimo. Žiedai gana paprasti, tačiau kartu egzotiškos išvaizdos ir džiugina gana ilgai. Tad jei norite sulaukti žydėjimo, verta palaukti, kol Jūsų augalas subręs.

Pinigų medis – puikus interjero akcentas bet kokio stiliaus namuose.

Ar pinigų medis neša ir pinigus?

Šis klausimas tikriausiai dažnai kyla dėl tokio augalo pavadinimo. Vis dėlto tikrai yra tikinčių, kad pinigų medis į namus pritraukia turtus, gerovę. Ir tai tikrai ne vienintelis augalas, turintis tokią „galią“, tačiau ją pagrindžia įdomi istorija.

Pasakojama, kad iš Pietų Afrikos atkeliavęs augalas pirmiausiai išaugo iš monetų, kurias išbarstė vietinis šamanas. Būtent dėl šios priežasties medžiui suteiktas pinigų medžio pavadinimas.

Kita teorija magišką pinigų medžio poveikį paaiškina kiek kitaip. Feng Shui tikima, kad būtent šis augalas geba gaminti teigiamą energiją, kuri leidžia prisišaukti sėkmę. Ir čia sėkmė suprantama ne tik kaip materialinė gerovė, bet ir emocijos bei atmosfera.

Kad gerai sektųsi namų šeimininkams, gerai turi jaustis ir augalas. Tik stiprų ir storą kotą turintis pinigų medis gali prišaukti gerovę. Tad jei tikitės finansinės situacijos pagerėjimo, pasirūpinkite savo augalu ir jis Jums atsidėkos. Antra vertus, remiantis pinigų medžio būkle yra daromos ir prognozės. Pavyzdžiui, jei verslininko biure pinigų medis ima vysti, verta susirūpinti – laukia finansiniai nuostoliai.

Kaip veikia pinigų medžio burtai?

Feng Shui filosofijoje tikima, kad norint prisišaukti sėkmę vien pinigų medžio priežiūros nepakanka. Augalui yra reikalingas ir talismanas. Dažniausiai juo tampa monetos su skylute per vidurį, pervertos raudonu siūlu. Tikima, kad taip sustiprinsite augalo galias. Svarbus ir monetų skaičius – reikėtų rinktis laimingus skaičius, tris arba devynias monetas.

Pinigų medis ir mokslas

Pinigų medis yra itin daug dėmesio sulaukiantis kambarinis augalas, kuriuo susidomėjo ir mokslas. Įvairūs tyrimai leido mokslininkams patvirtinti tokias naudingas savybes kaip oro valymas. Taigi, ten kur auga pinigų medis bus ir gaiviau, ir švariau. Geresnė oro kokybė užtikrina geresnę savijautą tiek dirbant protinį darbą, tiek sportuojant, todėl šiuos augalus dažnai galima sutikti tokiose vietose kaip sporto klubai ar SPA centrai visai ne veltui.

Geresnė atmosfera ir oras leidžia ir geriau išsimiegoti, o pailsėję turime daugiau energijos ir gerų minčių. Galbūt tai ir yra ta mistika, kuri gaubia pinigų medį ir tokiu būdu jis į namus prišaukia tiek sėkmę, tiek turtus.

Pinigų medis, teigiama, padeda geriau susikaupti protinei veiklai.

Ar pinigų medis nuodingas?

Nedaugelis žino, kad pinigų medis yra gana plačiai paplitęs liaudies medicinoje ir vartojamas įvairioms ligoms gydyti. Tai storalapis augalas, kuris primena kitą puikiomis gydomosiomis savybėmis pasižymintį medelį – alaviją. Pinigų medis turi flavanoidų, kurios pasižymi stipriu antivirusiniu ir priešgrybeliniu poveikiu, tad šie augalai puikiai valo orą.

Šiandien pinigų medis kaip gydomoji priemonė yra naudojamas tik išoriškai – ar galima preparatus iš šio augalo gerti dar nėra ištirta. Zamiokulkas sultyse turi arseno ir nors anksčiau šia medžiaga buvo gydomos tam tikros odos ligos ar vėžio formos, ji vertinama dviprasmiškai.

Liaudies medicinoje kompresai iš pinigų medžio sulčių bei trintų lapų naudoti artrito, artrozės, podagros gydymui. Kompresas būdavo dedamas ant uždegimo paveiktos vietos, sušvelnindavo tinimą ir ligos simptomus. Šiandien augalo sultimis kartais yra gydomi nudegimai, žaizdos, patempimai – jis naudojamas taip pat kaip ir liaudyje plačiai paplitęs alavijas.

Taigi, nors pinigų medis ir nėra naudojamas maistui, visiškai nuodingu jo vadinti negalima. Naudoti įvairiems medicininiams tikslams kambarinius augalus – sena tradicija, tad jei tinkamai prižiūrėsite, Jūsų pinigų medis bus naudingas įvairiose situacijose ir visada puoš namus, pritraukdamas į juos sėkmę.