Pelėsis vonioje kenkia interjero detalėms

Pelėsis vonioje – švaros priešas

Pelėsis vonioje – tai dažnai ir erzinanti problema. Jis atsiranda todėl, kad vonios kambaryje leisti laiką patinka ne tik mums, bet ir pelėsiui: čia drėgna, visada šilta, o tai juk geriausia terpė apsigyventi. Ir visai nesvarbu, jūsų vonios kambarys didelis ar mažas, gyvenate daugiabutyje ar nuosavame name – pelėsio vonioje problemos neišvengia beveik nei vieni namai, o namų valymas dėl to tampa daug sunkesne užduotimi.

Pelėsis vonioje atrodo neestetiškai ir gadina bendrą vaizdą. Nepaisant nemalonaus vaizdo, pelėsis, net ir nedidelis, kenkia sveikatai, sklinda orui, patenka į kvėpavimo takus ir gali sukelti įvairių negalavimų. Pelėsį būtina ne tik pašalinti, bet ir apsisaugoti nuo pakartotinio jo atsiradimo – paprastas valymas bus veiksmingas tik trumpą laikotarpį ir neprašytas „draugas“ į jūsų vonios kambarį gretai sugrįš. Dažniausiai pelėsio problema kyla tose patalpose, kuriose yra drėgnos, prastai vėdinamos, kurios stinga natūralios saulės šviesos, tačiau visus šiuos faktorius panaikinti gali būti sudėtinga. Išsiaiškinkime, kaip pelėsis atkeliauja į jūsų vonią.

Kodėl atsiranda pelėsis vonioje?

Pelėsis vonioje pastebimas daugelyje namų bei butų.

Nors pelėsį galima gana lengvai nuvalyti paprasta kempinėle ir vandeniu, viskas taip paprasta atrodo tik iš pirmojo žvilgsnio. Taip nuvalytas pelėsis vis tiek liks patalpos ore, tad greitai „ataugs“. Norint pelėsio atsikratyti visam laikui, reikia imtis ryžtingesnių veiksmų ir pašalinti jo atsiradimo priežastį. Dažniausiai pelėsis vonioje atsiranda dėl netinkamos ventiliacijos, o tai savaime lemia ir vonios patalpoje užsiliekančią ilgam drėgmę. Taip pat pelėsiui patinka šiluma, tad vonios kambarys jam tikras rojus.

Apžiūrėkite savo vonios kambarį ir įvertinkite pagrindinius pelėsio atsiradimo veiksnius. Jei gyvenate daugiabutyje ir vonios kambarys yra nedidelis, patikrinkite ventiliacijos sistemą, galbūt ji yra užsikimšusi. Jei vonios kambaryje yra langas, sudarykite sąlygas į vidų patekti kuo didesniam kiekiui saulės spindulių – dažnai vonios kambario langus žmonės yra linkę uždengti, apkrauti įvairiomis higienos priemonėmis, o to daryti nereikėtų.

Drėgmės kiekį vonios kambaryje padės sumažinti vėdinimas, tad pasirūpinkite, kad veiktų ventiliacijos sistema, atverkite langą, jei jis yra, o po maudynių palikite atviras vonios duris, kad drėgmė galėtų išeiti ir išgaruoti. Šis, rodos, paprastas veiksmas taip pat leis vonios kambariui greičiau atvėsti, nes po maudynių čia susikaupia išties daug šilumos.

Be pelėsio namų valymas taps daug paprastesniu, tad jei planuojate remontą pasvarstykite ir apie vamzdžių vonioje pakeitimą. Plastikiniai vamzdžiai kondensuoja daug mažiau drėgmės, yra ne tokie laidūs šilumai – tai svarbu siekiant sumažinti drėgmės kiekį mažuose vonios kambariuose.

Kaip panaikinti pelėsį vonioje?

Jei įvertinote savo vonios kambarį ir galimus pelėsio atsiradimo veiksnius, metas imtis darbo. Specialistai teigia, kad namų valymas kovoje su pelėsiu nepadės ir geriausias būdas yra remontas, tačiau tokią galimybę ne visada turime. Jei pasistengsite pakaks ne pakeisti ar perdažyti sienas, o jas išvalyti. Valant pelėsį patariama užsidėti kvėpavimo kaukę, kuri apsaugos nuo pelėsio patekimo į kvėpavimo takus ir organizmą, o išvalyti kiekvieną milimetrą turite kuo tiksliau.

Pirmasis darbas yra pažeistų dangų pašalinimas – jų išgelbėti, deja, jau nebepavyks. Galite naudoti statybinę mentelę, kuria pašalinsite pelėsio pažeistus dažus, gruntą, hermetiką. Žinoma, tai apgadins sienos išvaizdą, tačiau kitos išeities tiesiog nėra. Be to, patys pajusite kaip pelėsio pažeistos medžiagos lengvai atsiskiria ir nusiima, tad jei nespręstumėte problemos, laikui bėgant pelėsis ir pats šias medžiagas nuo sienos „pašalintų“.

Kad būtų pašalinti visi pelėsio likučiai, naudokite šlifavimo popierių ar kempinėlę. Ja šveiskite tas sienos vietas, kuriose buvo nugremžti pelėsio pažeisti dažai, tinkas ar gruntas. Rūpestingai šveiskite visas vietas ir prisiminkite, kuo kruopštesnis namų valymas šiandien – tuo geresnis rezultatas rytoj. Po šio darbo palikite vonios kambarį porai valandų, per jas pelėsio sporos, paplitusios ore pradinio valymo metu, nusės ant sienų ir grindų, tad galėsite jas sunaikinti.

Rinkitės antipelėsinį preparatą, jo galima įsigyti specializuotose parduotuvėse. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokios preparatus galima naudoti tik ant visiškai sauso paviršiaus, tad jei reikia palaukite, kol vonios kambarys išsivėdins ir visiškai išdžius. Jei buitine chemija, skirta namų valymui, nepasitikite, galite pasigaminti priemonę ir patys. Pelėsiui valyti naudojami antiseptiniai tirpalai, skalbinių baliklis (atskiestas vandeniu santykiu 1:10). Efektyviai su pelėsiu plytelių tarpuose kovoja sodos ir acto duetas: pirmiausiai pelėsis vonioja ant plytelių ar jų siūlių apibarstomas soda, o tuomet tos vietos padengiamos actu.

Kad ir kokią valymo priemonę pasirinksite, padenkite ja pelėsio pažeistas vietas ir palikite veikti. O tuomet jau laukia šveitimas. Tam galima naudoti grubesnio paviršiaus kempinėlę, o nepamainomas namų valymo pagalbininkas plytelėmis klijuotoje vonioje yra senas dantų šepetėlis. Tik nepamirškite, visą pelėsį turite pašalinti kruopščiai, vieno valymo metu – tik taip neliks jo dalelių ir problema greitai nepasikartos.

Siekdami apsaugoti vonią nuo pelėsio problemos ateityje, pasirūpinkite, kad namų valymas būtų atliekamas reguliariai, visada užtikrinkite tinkamą vonios kambario ventiliaciją ir vėdinimą.