Namų valymas ir paruošimas žiemai

Šaltasis sezonas – metas, kai daugiau laiko praleidžiame namuose ir galime skirti daugiau dėmesio namų valymui bei pasiruošimui žiemai. Kuo daugiau pastangų įdėsime, tuo jaukiau bus šaltą žiemą leisti šiltuose savo namuose, spinduliuojančiuose šiltą atmosferą ir jaukumą. Taigi, namų valymas pavasario tikrai nelauks, tad pasiraitokite rankoves ir imkitės darbo – jei norite jaukiai žiemoti, teks atlikti keletą svarbių darbų.

Kur dingsta šiluma?

Skaičiuojama, kad net trečdalis šilumos yra prarandama per langus bei duris, tad šiais buto ar namo elementais būtina pasirūpinti. Šiandien daugelis naudoja plastikinius langus, tačiau pasitaiko ir medinių rėmų – visgi kad ir kokie jie bebūtų, visi turi tarpines, apsaugančias nuo nepageidaujamo oro srauto prasiskverbimo. Bėda yra tame, kad šios tarpinės savo funkcijai atlikti turi puikiai priglusti prie paviršiaus, tačiau būtent čia, nematomoje lango dalyje, kaupiasi įvairūs nešvarumai. Dulkės, žiedadulkės, augalų likučiai ir kiti nedideli nešvarumai iš pirmojo žvilgsnio atrodo „nekalti“, tačiau pridaro daug žalos. Taigi, rudeninis namų valymas turėtų būtinai apimti ir šias vietas – tik švarios tarpinės puikiai priglus ir apsaugos nuo šilumos praradimo. Ta pati taisyklė galioja ir durims – kuo švaresnis jų kontūras bus, tuo geriau durys priglus.

Pasirūpinkite augalais

Žiemos miegu užmiega ne tik meškos, savotiškai įminga ir augalai. Įprastai jiems augti reikalingi saulės spinduliai, šiluma ir vanduo, o viso to šaltuoju žiemos laikotarpiu trūksta. Per šį laikotarpį augalai ilsisi ir pavasarį nubunda naujam gyvenimui sukaupę savo jėgas. Rudenį rekomenduojamas vėlai, prieš pirmąsias šalnas gausiai palaistyti kiemo augalus, galima naudoti lėtai veikiančias trąšas, skirtas medžiams ar krūmams, kurios maitins augalus visą žiemą.

Daugiametės ir svogūninės gėlės peržiemos, jei pašalinsite visas jų dalis, kurios yra virš žemės – tai reikėtų daryti kruopščiai ir atsakingai. Taip pat rekomenduojamas izoliuojantis mulčio sluoksnis, kuris apsaugos nuo įšalo žemę. O kieme augančius vazoninius augalus rekomenduojama perkelti į garažą ir čia juos įkurdinti visai žiemai. Tiesa, nepamirškite, kad jie žiemą vis tiek „miegos“, tad nepersistenkite juos dažnai laistydami.

Vėdinimas ir namų valymas

Gaivus ir šviežus oras namuose svarbus visais metų laikais, tačiau žiemą, kai viduje cirkuliuoja šiltas oras gaivos itin norisi. Vėdinimo sistema pasirūpins viskuo, sakysite jūs ir būsite visiškai teisūs, tačiau tik su sąlyga, kad pirmiausiai ja pasirūpinsite jūs. Vėdinimo sistemos namuose gali būti gana įvairios: nuo paprasto oro kanalo iki priverstinio vėdinimo su integruotu šildymu. Tačiau visos sistemos turi bendrą daugiklį – tai švara. Oras gali prasiskverbti net ir pro itin mažus tarpelius, tačiau kuo švaresnis kanalas bus suteiktas, tuo didesnis oro srautas prasiskverbs. Namų valymas rudenį turėtų apimti ir vėdinimo sistemas dar ir todėl, kad čia susikaupusios dulkės vos sistemai pradėjus veikti pasklis po namus.

Dar blogiau, jei kenčiate nuo alerginių reakcijų, nes oro vėdinimo sistemose per vasarą bus susikaupę ne tik dulkių, bet ir žiedadulkių. Judantis oras lengvai išjudins šias mažas daleles ir jos pasklis po namus sukeldamos tokias pačias reakcijas kaip vasaros laikotarpiu.

Jei gyvenate name…

Tiems, kurie savo šeimos gyvenimui pasirinko individualų namą, teks atlikti ir daugiau pasiruošimo žiemai darbų. Rudenį labai svarbus ne tik namų valymas, bet namų sistemų valymas bei patikra. Reikia patikrinti šildymo sistemą, radiatorius, esant poreikiui, juos pravalyti. Kai šalčiai jau bus už lango, šildymo problemos bus itin nemalonios ir daug sunkiau sprendžiamos, tad būtinai skirkite šiems darbams laiko rudenį.

Žiema – intensyvus šildymo sezonas, todėl juo padaugėja nelaimių ir gaisrų. Saugumui užtikrinti kiekvieną rudenį rekomenduojama pakeisti anglies monoksido ir dūmų detektorių baterijas, patikrinti jų veikimą. Šis mažas įrenginys kilus pavojui gali išgelbėti gyvybę, todėl tinkamas maitinimas jam yra labai svarbus.

Taip pat dar rudenį pravartu pasiruošti kiemo valymo įrankius arba užsisakyti šią paslaugą. Pastarosios žiemos iš tikrųjų lepina nemažu kiekiu sniego, kuris džiugina mažuosius, tačiau apsunkina keliones iš namų iki automobilio arba su automobiliu iš savo kiemo.