Kaip išmokyti vaikus tvarkos ir švaros

Tvarkymosi ir švaros palaikymo išmokstame dar vaikystėje – tai svarbus įgūdis visam gyvenimui. Visgi tai nėra vaikų mėgstama veikla, juk daug smagiau žaisti ir mėgautis mėgstama veikla. Visi tėveliai žino, kad su vaikais iškyla tvarkymosi dilema: sutvarkys mama ar kils drama ir nesutarimai. Laimė, yra keletas lengvų būdų, kaip įveikti tvarkymosi „baubą“.

Tvarkymosi žaidimas

Parodykite vaikui, kad tvarkyti namus taip pat gali būti smagu. Tvarkykitės kartu su vaiku ir darykite tai su muzika. Sukurkite keletą pagrindinių taisyklių, kurių visada privalu laikytis, tačiau nepersistenkite: vaikui pakanka atsakyti tvarkos ir švaros palaikymą savo asmeninėje erdvėje.

Venkite dviprasmiškų situacijų, pavyzdžiui, kai vaikui liepiate tvarkytis, o patys žiūrite televizorių arba kai prašote vaiko išsiplauti savo lėkštę, o savąją paliekate kriauklėje iki rytojaus. Vaikai yra linkę mėgdžioti suaugusiuosius ir, paradoksalu, bet greičiausiai perima blogus įpročius.

Mažiesiems tvarka iš tikrųjų patinka, tačiau pats tvarkymasis yra nuobodus. Leiskite vaikui pajusti tvarkingos ir švarios aplinkos aurą – taip jam bus lengviau suvokti skirtumą tarp tvarkos ir netvarkos. Tai gali padėti padaryti ir įvairios knygelės ar kompiuteriniai žaidimai, kuriuose paaiškinama tvarkymosi nauda.

Namų tvarkymas nėra šeimos laisvalaikis

Šiuolaikiniai tėveliai ir vaikai yra labai užimti, todėl dažnai tvarkymuisi skiriamas ir taip trumpo savaitgalio laikas. Jūs dirbate ir turite kitos veiklos, o vaikas eina į mokyklą ar darželį – tai yra jo darbinė veikla. Visi nori pailsėti ir pajusti skirtumą, todėl neaukokite laisvo laiko tvarkymuisi. Tokiu atveju valymo paslaugos, kurias teikia profesionalai yra daug geresniu pasirinkimu.

Jei namus tvarko profesionalai, supažindinkite vaiką su šios paslaugos esme. Paaiškinkite, kad namų tvarkymas bet kuriuo atveju yra neišvengiamas ir būtinas. Atkreipkite dėmesį į tai, kad profesionalai jūsų namus tvarko pagal tam tikrą grafiką – vaikui tai bus įdomu ir padės pačiam laikytis tvarkos taisyklių. Juk jei taisyklių laikosi kiti, kodėl jų turėtų nesilaikyti mažylis? Pavyzdžiui, galite susitarti, kad namų tvarkytojai atvykus visi žaislai vaiko kambaryje jau turi būti savo vietoje.

Motyvas tvarkytis

Mažųjų norą tvarkytis ugdo supratimas ir motyvacija. Vaikai dažnai kalbasi tarpusavyje, todėl žino, kad jų draugas ar draugė padeda siurbti namus ar plauti indus ir tai dažniausiai nėra mėgstama veikla. Jei jūsų namuose užsakomos profesionalios tvarkytojos valymo paslaugos,  pateikite vaikui tai kaip motyvacinę priemonę: pavyzdžiui, tinkamai prižiūrėdamas savo kambarį vaikas gali išvengti pareigų tvarkant namus.

Visada stenkitės kuo aiškiau apibrėžti savo reikalavimus ir lūkesčius – taip vaikui bus lengviau jų laikytis. Venkite abstrakčių frazių, pavyzdžiui, „norėčiau, kad susitvarkytum kambarį“ – vienam tai reiškia paklotą lovą ir tvarkingą rašomąjį stalą, o kitam – ir švariai išblizgintas grindis. Atsižvelkite į vaiko amžių ir nereikalaukite pernelyg daug: mažam vaikui pakaks pažaidus sudėti į vietą savo žaislus, o iš mokyklinuko jau galite prašyti ir daugiau. Ir prisiminkite, kad geri darbai turi atnešti gerus dalykus: motyvuoti vaiką padės mažos staigmenėlės ar galimybė pažiūrėti mėgstamą filmą, o galbūt nustebinsite jį mėgstamu patiekalu.

Kodėl reikia tvarkytis, jei namus tvarko kiti?

Namuose, kurių tvarka patikėta profesionalams, vaikams neišvengiamai kyla šis klausimas. Valymo paslaugos mažiesiems atrodo tikru išsigelbėjimu, tačiau kartu jie gali visai prarasti norą tvarkytis. Taigi, mažyliai turi išmokti atskirti visų namų tvarkymą ir švaros palaikymą. Čia svarbu yra tai, kad vaikas nelauktų, kol viską sutvarkys kiti. Net jei valymo paslaugos ir yra teikiamos į namus atvykstančių tvarkytojų, išpylus kakavą, dėmę ant grindų reikės valyti pačiam, o rūbus pasidėti į spintą.

Suprasti, kodėl turi palaikyti tvarką šiuo atveju padės aiškus namų tvarkytojų funkcijų apibrėžimas. Mažieji turi suvokti, kad į žodį tvarka telpa daugybė dalykų, o namų tvarkanti teta rūpinasi tik vienu jų – dažniausiai tai valymo paslaugos gali būti paaiškinamos kaip švaros užtikrinimas.

Prisiminkite, kad iš tikrųjų tvarkytis ir plauti namus mėgsta labai nedidelė dalis žmonių – tokių sudėtinga rasti net ir tarp suaugusiųjų. Būkite sąžiningi savo vaikams ir nevenkite atvirai pasikalbėti apie tvarką – tai padeda išspręsti visas tvarkos dramas.