Kaip atrasti motyvaciją tvarkytis?

Tvarka ir švara namuose patinka visiems, tačiau pats procesas, kurio metu to pasiekiama, retai sukelia geras emocijas. Iš tikrųjų tvarkymasis turėtų būti įpročiu, kuris visada primintų padėti paimtą daiktą į vietą, iškart po pietų išplauti indus ir reguliariai nušluostyti dulkes. Motyvacija šiuo atveju yra paprasta – noras gyventi tvarkingoje, švarioje ir jaukioje aplinkoje. Vis dėlto namų valymas yra gana varginantis darbas, tad tokios motyvacijos ne visada pakanka.

Kodėl netvarka slegia?

Jei tvarkomės nuolat ir po truputį, to net nejaučiame ir mūsų namai visada yra daugmaž tvarkingi. Visgi yra tokių situacijų, kai keletą darbų praleidžiame – tai gali lemti peršalimas arba apėmęs tingulys, laiko stygius – ir tuomet įsisukame į užburtą ratą. Negalėjimas greitai ir lengvai atlikti namų valymo ir tvarkymo darbų sukelia įtampą, šie darbai atrodo nepriimtini. Tuomet jau imame netyčiomis galvoti ir apie tvarkos beprasmybę – juk susitvarkyti vieną kartą nepakaks, viską reikės kartoti vėl ir vėl!

Namų valymas, jei taip neigiamai vertinsite šį darbą, taps tikra kančia. Galvokite apie teigiamus ir pozityvius dalykus, tada tvarkytis taps lengviau. Be to, ilgalaikė netvarka sukelia nepasitenkinimo namais, kaltės ir daugybę kitų neigiamų jausmų, kitaip sakant, netvarka namuose anksčiau ar vėliau sukelia ir vidinę „netvarką“, tampančia prasta vidine savijauta, kenkiančia gerai emocinei būklei. O tai dar vienas motyvas rūpintis namų švara ir tvarka.

Pagalba – tik tinginiams

Susirgę nedvejojame, kad reikia kreiptis pagalbos į medikus, jei norime apsikirpti, keliaujame pas kirpėją, o parduotuvėje aukštesnis pirkėjas visada padeda pasiekti prekę iš viršutinės lentynos. Visais šiais klausimais apie tingėjimą net nesusimąstome, tačiau namų valymas – kita sritis. Namų valymo paslaugos dažnai vertinamos kaip savęs apgaudinėjimas, tingėjimas pasirūpinti savo namais. Iš tikrųjų taip nėra – tai pagalba, kuria visada galite pasitikėti. Antra vertus, tai galimybė turiningiau leisti laiką ir skirti jį tam, ką iš tikrųjų mėgstate. Visgi nuo tam tikrų mažų tvarkymosi darbelių net ir patikint visus namus valymo komandai pabėgti nepavyks, todėl motyvuokite save tuo, kad mažytės pastangos tvarkantis dabar virs į ilgą laisvą savaitgalį, kai namų valymas bus patikėtas profesionalams.

Tvarkant namus, pagalbos galima sulaukti ir iš namiškių – įtraukite juos į tvarkymosi procesą. Net ir patys mažiausi šeimos nariai gali padėti: susitvarkyti savo žaisliukus, nušluostyti dulkes nuo apatinės lentynos ar pan.

Trys paprastos taisyklės

Namų valymas ir tvarkymas bus daug paprastesnis, jei šią didelę užduotį suskirstysite į keletą mažų. Tai padaryti padės trys paprastos taisyklės:

  1. Švarai ir tvarkai palaikyti tinkamiausias metas yra rytas, kai esame aktyvūs ir kupini energijos. Taigi, nuspręskite, kurią dieną skirsite namams ir pradėkite nuo pat ryto. Pirmiausiai atsikelkite, paklokite lovą ir pasirūpinkite savo švara – atsigaivinkite duše, susišukuokite ir… pasiraitokite rankoves! Pasirūpinti savimi ir artimiausia aplinka dar prieš tvarkantis yra mažytė gudrybė – net nepajutote, o jau pradėjote tvarkytis. Tad palaikykite tempą ir nesustokite, kol namai blizgės.
  2. Tam tikroms namų vietoms skirkite dėmesio kasdien: pavyzdžiui, turėtumėte kasdien išplauti virtuvės kriauklę ir nuvalyti kaitlentę. Tai vietos, kuriose kaupiasi daugybė nešvarumų ir bakterijų, todėl netvarką čia ne tik matome, bet galime ir pajusti, pavyzdžiui, nemalonų gendančių maisto likučių kvapą. Jei valysite kasdien, šios vietos nereikalaus daug laiko atimančios priežiūros darbų, pavyzdžiui, kai reikia šveisti įsisenėjusias dėmės, vargti ieškant veiksmingos priemonės ar pan. Beje, kasdieniai tvarkos palaikymo darbai turėtų būti maži ir tikrai būtini bei užimti ne daugiau kaip 15 minučių.
  3. Visus namus suskaidykite į atskiras zonas: virtuvė, valgomasis, darbo kambarys, miegamasis, balkonas ir koridorius, vonios kambarys. Vieną savaitę daugiau dėmesio skirkite vienai ar dviems zonoms, o kitas teliks tik aptvarkyti. Po trupučio laiko, kai valymo grafikas jau bus nusistovėjęs ir įprastas, sutaupysite daugybę laiko tvarkymuisi ir visada galėsite džiaugtis švara namuose.

Dovana sau

Puikiai tvarkotės namuose ir visada pasirūpinate kiekviena smulkmena, tad tikrai nusipelnėte atlygio. Palepinkite save ir taip motyvacija tvarkytis palaipsniui augs. Jei tvarkotės karštą dieną, puikiu paskatinimu taps gardūs ledai (juk plaunant grindis išeikvojame tiek daug kalorijų!), o gūdžiais žiemos vakarais nėra geresnio pasilepinimo už gerą filmą, minkštą apklotą ir puodelį kvapnios kakavos.

Net jei esate namų šeimininkė, rizikuojate pervargti. Namų priežiūra, tvarkymas ir valymas yra darbas, kurį kasdien atliekate, o kur dar maisto ruošimas ir daugybė kitų užduočių? Išeikite atostogų! Valymo paslaugos leis atsikvėpti ir pailsėti, o geriausia yra tai, kad rezultatas vis tiek bus puikus – namai atrodys prižiūrėti ir išpuoselėti be menkiausių jūsų pastangų.

Daugeliui tvarkymasis asocijuojasi su rutina, todėl kaskart tvarkydami namus susitelkite į savo veiklą ir ieškokite naujų sprendimų: pervilktos ir kitaip sudėtos sofos pagalvėlės ar kitu kampu pasuktas kilimas akimirksniu pakeičia vaizdą. Nebijokite pokyčių ir kurkite individualumą savo namuose, taip namų valymas taps smagiu žaidimu, o ilgainiui ir įpročiu – jei norėsite į kitą vietą perstumti fotelį, pirmiausiai norėsis pasirūpinti namų švara.

 

 

One Comment

Comments are closed.