Įtempiamos lubos visada atrodo puikiai.

Įtempiamos lubos – puikus sprendimas ir biurui, ir namams

Įtempiamos lubos yra pavadinimas, kurį girdėjo beveik kiekvienas, tačiau daugeliui jis vis dar skamba paslaptingai. Be to, šią technologiją gaubia daugybė neteisingų mitų. Šiame straipsnyje atskleisime viską, ką būtina žinoti apie įtempiamas lubas, ir kodėl tai puikus sprendimas, kurį verta rinktis remontuojant namus ar įrengiant biuro patalpas.

Įtempiamos lubos – kas tai?

Šiuolaikinė rinka siūlo didelę įvairovę apdailos medžiagų, tačiau daugelis jų gali būti pritaikomos ribotai ir nesuteikia didelės laisvės kuriant interjerą. Tik ne įtempiamos lubos – ši technologija, kuriai naudojamas ant sienos tvirtinamas karkasas ir įtempta medžiaga, dažniausiai PVC ar poliesterio bei poliuretaninės dangos. Šios lubos puikiai yra pritaikomos net ir ten, kur įprastiniai metodai lubų apdailai netiktų arba pareikalautų daug laiko ir investicijų. Be to, įtempiamos lubos gali būti papuoštos norimu piešiniu, pasižymi didele spalvų bei faktūrų įvairove, tad atveria visus kelius susikurti svajonių interjerą būtent taip, kaip norite.

Nors įtempiamos lubos skamba moderniai, manoma, kad ši technologija yra labai sena. Iš istorinių šaltinių žinoma, kad dar senovės Egipte būdavo naudojami drėgni lininiai audiniai, kurie džiūdami išsitempdavo ir sukurdavo tolygią lubų plokštumą. Romėnai luboms naudodavo net šilką.

Įtempiamos lubos išlaisvina dizainerių fantaziją.

Įtempiamų lubų privalumai

Daugelis interjero dizainerių didžiausiu įtempiamų lubų privalumu laiko dizaino galimybes. Šios lubos gali būti tokios, kokių tik norite: galima rinktis iš įvairiausių spalvų gamos, derinti skirtingas faktūras, rinktis matinį ar blizgų paviršių ir netgi tokius išskirtinius variantus kaip odos, veidrodžio ar metalo imitaciją.

Kitas labai svarbus privalumas yra šių lubų suteikiama apsauga nuo užliejimo. Skaičiuojama, kad vidutinio dydžio kambaryje įtempiamos lubos yra pajėgios sulaikyti net iki 100 litrų vandens. Vėliau šis vanduo iš išleidžiamas, o lubos vėl atrodys puikiai. Tai labai praktiškas pasirinkimas daugiabučiuose namuose, vonios ar virtuvės kambariuose, kur dažniau susiduriama su užliejimo problema.

Dėl vandens sulaikymo ir atsparumo drėgmei savybių, įtempiamos lubos puikiai tinka tose patalpose, kuriose yra daugiau drėgmės. Tai ilgaamžė ir patikima danga, kuri savo puikią išvaizdą išsaugos tikrai ilgiau – kiti lubų apdailos būdai drėgnose patalpose savo ilgaamžiškumu dažniausiai nepasižymi.

Įtempiamos lubos suteikia lygų paviršių, todėl puikiai tinka tose patalpose, kur yra daug nelygumų. Renkantis šį sprendimą nereikia daug kainuojančių ir sudėtingų remonto darbų, nes visi nelygumai po lubomis paprasčiausiai paslepiami. Lygumas ir veidrodinis atspindys taip pat leidžia vizualiai suteikti patalpoms didesnės erdvės pojūtį, kurį naudojant kitas medžiagas pasiekti sunku.

Įtempiamos lubos tinka namų patalpoms.
Įtempiamas lubas lengva prižiūrėti.

Įtempiamų lubų trūkumai

Rodos, įtempiamos lubos yra puikus sprendimas, tačiau prieš jas pasirinkdami turite žinoti ir apie trūkumus. Vienas pagrindinių yra įtempiamų lubų kaina, kuri palyginti su paprastais apdailos metodais yra kiek didesnė. Dėl šios priežasties įtempiamos lubos dažniausiai yra naudojamos ten, kur lubų paviršius yra nestandartinis, reikalauja daug lyginimo darbų.

Šios lubos puikiai apsaugo nuo užliejimo, tačiau nėra atsparios šalčiui, todėl tinka naudoti tik nuolat šildomose patalpose. Esant dideliam šalčiui gali atsirasti pakitimų, todėl įtempiamos lubos dažniausiai naudojamos biurų bei namų aplinkoje, o ne gamybinėse patalpose.

Taip pat svarbu pasirinkti patikimus meistrus. Kiek laiko įtempiamos lubos „tarnaus“ labai priklauso nuo jų karkaso, kurį jei kambarys nėra standartinės kvadrato ar stačiakampio formos, reikia gerai apgalvoti. Rinkitės tik patikimus meistrus ir galėsite džiaugtis lubų grožiu daugelį metų. Dėl to pravartu žinoti šių lubų montavimo technologiją, kurią aptarsime kitame skyriuje.

Įtempiamų lubų montavimas

Įrengiant įtempiamas lubas, būtina tiksliai išmatuoti patalpas ir numatyti tinkamas užlaidas, kurios paprastai skiriama 10-20 cm. Lubų karkasas yra tvirtinamas prie sienų ir užima labai nedaug vietos, todėl mitas, kad kambario erdvė pasirinkus įtempiamas lubas pastebimai sumažėja – priešingai, vizualiai dėl itin lygaus paviršiaus kambarys visada atrodys didesnis.

Pirmiausiai įtempiamų lubų danga yra pritvirtinama prie karkaso laikinais laikikliais, ji kruopščiai išlyginama nustatant tinkamus tvirtinimo taškus. Tai leidžia pritaikyti tokias lubas net ir tose patalpose, kurios yra nestandartinės formos. Tai atlikus, patalpa yra specialiu šildytuvu įšildoma karšto oro srove ir danga išsitempia – taip meistrai gali atlikti galutinį tvirtinimą. Vėsdama danga susitraukia ir sudaro itin lygų paviršių visame lubų plote. Montavimo metu naudojama temperatūra siekia 50-70 °С, tad nereikia bijoti, kad šildymo sezono lubos reaguos į temperatūrą namuose.

Įtempiamos lubos montuojamos ant karkaso.

Įtempiamų lubų danga

Labiausiai ši lubų apdailos technologija išpopuliarėjo praėjusio amžiaus VII dešimtmetyje, tuomet pradėtos naudoti PVC dangos. Šiuolaikinė danga labai skiriasi technologiniu požiūriu – ji neišskiria nuodingų medžiagų, yra nedegi. Žinoma, rinkoje galima rasti pigių PVC dangų luboms, kurios gaminamos Azijoje, kur ne visada užtikrinami kokybės reikalavimai, renkantis į tai patartina atkreipti dėmesį.

Dangos kokybę nuspėti padės ir jos plotis: Europoje jis dažniausiai varijuoja apie 2,2-2,4 m, o štai Kinijoje gaminamos ir 3 metrų plotį viršijančios plėvelės luboms. Pastarosios nepasižymi geromis savybėmis ir ilgaamžiškumu, kurio iš šiuolaikinių įtempiamų lubų yra pagrįstai tikimąsi.

Vis labiau populiarėja ir besiūlės lubos, kurios įveikia visus PVC dangos minusus, tačiau yra gaminamos tik matinių spalvų. Besiūlėms luboms danga yra gaminama iš poliesterio, kuris padengiamas poliuretanu. Ši medžiaga pasižymi puikiomis tamprumo savybėmis, ją galima naudoti piešiniui ar ornamentui spausdinti. Be to, šios dangos montavimas yra paprastesnis, nereikia didinti temperatūros – prie laikiklių danga yra tvirtinama specialiu įrankiu.

Įtempiamų lubų kaina

Įtempiamos lubos kaina kartais nėra palankus sprendimas, tačiau suteikia daugybę galimybių ir privalumų. Svarbu rinktis kokybiškas medžiagas ir patikimus meistrus bei nepasiduoti pagundai sutaupyti, nes tai gerokai sumažins lubų ilgaamžiškumą, laikui bėgant gali keistis jų išvaizda.

Įtempiamos lubos kainuos pigiau, jei pasirinksite pigius, pavyzdžiui, aliuminio profilius. Tačiau jie yra lankstūs, o tai kenkia tikslumui, kartu ir lubų kokybei. Tvirtą ir patikimą profilį galima tiksliai padengti dažais, todėl sujungimo siūlės bus vos matomos, o pigūs profiliai lengvai lankstosi, todėl jų dažymas yra sudėtingas.

Įtempiamų lubų kaina priklauso nuo kambario ploto ir geometrijos. Jei kambarys yra kampuotas ar turi skliautus, įrengimas kainuos brangiau. Rinkitės kokybiškas dangas, nes tik jos užtikrina ilgaamžiškumą: neblunka, netįsta, užliejimo atveju išleidus vandenį sugrįžta į pradinę būseną.

Įtempiamos lubos apsaugo nuo užliejimo.
Įtempiamos lubos puikiai tiks virtuvei.

Įtempiamų lubų priežiūra

Daugeliui taip pat patinka, kad įtempiamos lubos nereikalauja specialios priežiūros. Dulkes ar nešvarumus nuo jų galima lengvai pašalinti drėgna šluoste. Lubų danga netraukia nešvarumų, todėl dažnas valymas nėra reikalingas.

Jei netyčia lubas ištepėte, visas dėmes nesunkiai pašalinsite drėgna šluoste ir muiluotu vandeniu ar stiklams blizginti skirta priemone. Svarbiausia yra prisiminti, kad įtempiamoms luboms prižiūrėti netinka įvairiausi aštrūs įrankiai ar abrazyvų turinčios valymo medžiagos.

Įtempiamų lubų priežiūra nėra sudėtinga, tačiau tai nereiškia, kad joms visiškai nereikia skirti dėmesio. Būtinai kartas nuo karto jas nuvalykite ir taip ilgiau išsaugosite pradinę išvaizdą. Svarbu daugiau dėmesio skirti toms, vietos, kur yra tvirtinami apšvietimo elementai – dėl šviesos net ir mažiausios dulkių sankaupos čia yra daug lengviau pastebimos.