Dūmų detektorius gelbsti gyvybes ir turtą

Dūmų detektorius namuose: ką reikia žinoti?

Dūmų detektorius jau kurį laiką yra privalomas kiekvienuose namuose, tačiau su daugybe klausimų apie juos vis dar susiduriama. Be to, šie įrenginiai yra reikalingi naujakuriams, taip pat būtina periodiškai juos tikrinti bei atnaujinti. Į visus klausimus apie dūmų detekorius pasistengsime atsakyti šiame straipsnyje.

Dūmų detektorius privalomas kiekvienuose namuose

Nuo praėjusių metų vidurio įsigaliojo Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimai, kurie numato privalomą autonominių dūmų detektorių įrengimą gyvenamuosiuose būstuose. Nors tarnybos žada, kad gyventojų bausti neskubės – pirmą kartą nustačius pažeidimą bus apsiribota įspėjimu, skaudžiai nubausti gali pasekmės, nuo kurių dūmų detektorius gali apsaugoti.

Tokius pakeitimus lėmė geroji kitų šalių praktika, o taip pat buvo remiamasi ir nacionaline statistika, kuri yra negailestinga. Remiantis statistiniais duomenimis, mūsų šalyje nuo gaisrų gyvenamuosiuose namuose žūva apie 90 proc. gaisro aukų. Tikimąsi, kad detektorių naudojimas sumažins šių įvykių dažnį ir apsaugos aukas gaisro atveju. Vakarų Europoje tokia praktika yra taikoma jau seniai ir statistiniai gaisrų rodikliai yra kur kas geresni.

Dūmų detektoriaus įrengimas

Dūmų detektorius gyventojus apie pavojų perspėja įkyriu ir aiškiai girdimu garsu, jis pradeda veikti tuomet, kai patalpoje dūmų koncentracija dar nekelia pavojaus gyvybei ir žmonės gali saugiai pasišalinti arba užgesinti dūmų šaltinį. Visa tai iš tikrųjų puiku ir gali išgelbėti gyvybę, tačiau būtinas teisingas dūmų detektoriaus įrengimas, tad pravartu žinoti svarbią informaciją.

Prieš keliaujant į parduotuvę įsigyti dūmų detektoriaus, reikėtų numatyti tinkamiausias vietas. Didesniuose namuose prireiks keleto prietaisų – pagal reikalavimus vienas autonominis dūmų detektorius gali apsaugoti plotą iki 60 kv. m. Jei gyvenamosios patalpos yra atskiros – kambariai, koridoriai ir pan., rekomenduojama dūmų detektorių įrengti kiekvienoje patalpoje. Svarbiose evakuacijai zonose, pavyzdžiui, koridoriuje, dūmų detektorius taip pat būtinas, o jei koridorius yra ilgesnis nei 12 m, reikėtų dviejų prietaisų, įrengiant juos kiekviename gale.

Specialistai pataria dūmų detektorių montuoti patalpos centre ant lubų arba kuo arčiau centrinės dalies. Taip pat galima parinkti dūmų detektoriui vietą patalpos krašte, ant lubų, tačiau ne arčiau kaip 20 cm nuo sienos. Na, o jei galimybių ant lubų įrengti prietaisą nėra, galima rinktis vietą ant sienos, tačiau venkite kampo. 15 cm nuo lubų ir 20 cm nuo kampo – tokie minimalūs reikalavimai užtikrins, kad dūmų detektorius galės atlikti savo darbą.

Dažnai parenkant vietą dūmų detektoriui kyla abejonių dėl estetinio vaizdo. Verta prisiminti, kad šis mažas prietaisas gali išgelbėti gyvybę, tad tai nėra interjero sprendimas. Be to, parduotuvėse galima rasti labai įvairių dūmų detektorių, kuriuos lengva derinti prie šviestuvo, pritvirtinti ant lubų jie atrodo iš tikrųjų dailiai.

Siekiant išvengti bereikalingų perspėjimų, pavyzdžiui, jei virtuvėje pridegė mėsa, dūmų detektoriaus geriau nekabinti virš viryklės ar kaitlentės. Virtuvėje optimalu jį įrengti apie 3 metrų atstumu nuo viryklės, ant lubų.

Kad būtumėte saugūs savo namuose, dūmų detektoriai rekomenduojami ir tose patalpose, kur negyvenate. Pavyzdžiui, beveik kiekviename privačiame name yra įrengtas garažas, sandėliukas, dirbtuvės ar katilinė. Dūmų detektorius čia turėtų būti kabinamas 6 m atstumu nuo degimo produktus išskiriančių įrenginių.

Modernus dūmų detektorius
Dūmų detektorius yra reikalingas kiekvienuose namuose.

Modernūs dūmų detektoriai

Daugelis dar atsimena senus ir nepatogius naudoti dūmų detektorius, tačiau šiandien šie prietaisai yra visiškai kitokie. Visų pirma, lengva pastebėti, kad labai pasikeitė šio įrenginio išvaizda. Šiandienė pasiūla yra tikrai gausi, tad galima rasti tokį modelį, kuris ne tik puikiai derės interjere, bet ir taps puikiu jo akcentu.

Šiuolaikiniai dūmų detektoriai yra daug jautresni, tad jų veikimui nebūtina laukti, kol patalpa bus sklidina dūmų ir pakils jos temperatūra. Be to, nereikia vedžioti laidų ar kviesti specialistų, gadinti vidaus apdailos bei išleisti didelių sumų – šiuolaikiniai įrenginiai yra priskiriami aukštesnei klasei, tad juos naudoti itin paprasta ir efektyvu. Daugelis jų yra paprasčiausiai klijuojami, tad nereikia jokių įgūdžių. Priešgaisrinės saugos taisyklės reikalauja kas pusmetį patikrinti įrenginio funkcionalumą, o pats detektorius tarnauja iki 12 metų.

Kiti prasti atsiminimai, susiję su dūmų detektoriais yra bereikalingas kaukimas, pavyzdžiui, virtuvėje gaminant maistą. Šiuolaikiniai detektoriai yra paremti kombinuotomis technologijomis, tad bereikalingo kaukimo neišgirsite. Kad jie suveiktų, reikalingos kelios sąlygos: dūmai, temperatūros pokytis. Šiandieninis produktas yra daug patikimesnis ir geriau atlieka savo funkciją.

Žinoma, yra ir tikrai fantastiškų naujovių. Pavyzdžiui, patys moderniausi dūmų detektoriai gali su namų šeimininkais „bendrauti“ telefonu ar elektroniniu paštu ir pranešti apie dūmų signalizaciją bei pateikti visus turimus duomenis.

Dūmų detektoriaus kaina: kas lemia skirtumus

Dūmų detektorius perspėja, kad reikia gesinti dūmų šaltinį.

Priešgaisrinės saugos specialistai teigia, kad visi rinkoje parduodami dūmų detektoriai atitinka reikalavimus ir yra saugūs naudoti. Vis dėlto rinkdamasis vartotojas turėtų atsižvelgti į tai, kiek įrenginiui reikės priežiūros – modernesni gaminiai jos reikalauja mažiau, pasižymi ilgesniu tarnavimo laiku.

Vienas iš būdų atpažinti patikimą gaminį yra CE ženklu ženklinta pakuotė ar pats produktas. Šis ženklas patvirtina dūmų detektoriaus atitikimą ES standartams. Kitaip tariant, tokiu ženklu yra paženklinami tie dūmų detektoriai, kurie buvo išbandyti notifikuotoje ES įstaigoje – patikrintas jų veikimas. Taip pat nurodomas yra unikalus įstaigos numeris, į tai svarbu atkreipti dėmesį, nes padirbiniai yra pigūs ir gali būti pažymėti CE ženklu, tačiau unikalaus numerio neturės. Testavimas yra gana brangi procedūra, todėl gaminio kaina yra didesnė, tačiau kartu didesnis ir jo patikimumas.

Pagrindinė dūmų detektoriaus paskirtis yra įspėti apie dūmus ir gaisro pavojų patalpoje. Prietaiso veikimui reikalinga energija, tad yra numatyta vieta maitinimo elementui. Ar prietaisas yra jau su elementu ar be jo lemia jo kainą. Šiuolaikiški ir modernūs prietaisai su tuo pačiu maitinimo šaltiniu tarnauja iki 10 ir net daugiau metų, o paprastesnius reikia keisti kas metus ar kelerius – tai taip pat atsiliepia gaminio kainoje.

Taip pat daug įtakos kainai turi ir detektoriaus dizainas: forma, spalvos ir kiti elementai, papildomos funkcijos. Visa tai sukurti, žinoma, kainuoja, todėl gamintojai nori atgauti investuotus pinigus. Dailiai atrodantys, prie interjero derinami dūmų detektoriai kainuos brangiau nei paprasčiausi variantai, tačiau funkciją atliks tą pačią. Taigi, ar norite investuoti į dūmų detektoriaus išvaizdą, rinktis Jums.

Kokį dūmų detektorių pasirinkti?

Jei renkatės dūmų detektorius savo namams, svarbu atsižvelgti į keletą svarbių aspektų. Pirmiausiai, atkreipkite dėmesį į tai, kur detektorius bus naudojamas. Skirtingoms gyvenamosioms patalpos yra skirti skirtingi detektoriai:

Butams daugiabučiuose namuose skirti dūmų detektoriai yra patys paprasčiausi. Jų viduje yra jutiklis, kuris reaguoja į dūmų kiekį patalpoje. Prietaisas veikia 80-90 db garsu, turi mirksintį šviesos indikatorių ir informuoja bute esančius asmenis apie pavojų.

Privatiems namams, kuriuose yra židinys, krosnis ar kieto kuro katilas skirti dūmų detektoriai turi integruotą smalkių atpažinimo funkciją. Tai prietaisas su papildomais jutikliais, tad jis įspėja ne tik apie dūmus, bet ir apie pavojų apsinuodyti smalkėmis.

Privatiems namams, kuriuose įrengti dujiniai katilai ar dujinės viryklės skirti dūmų detektoriai fiksuoja suskystintų ir gamtinių dujų nuotėkius. Tai įranga, kuri gali išgelbėti ne tik gyvybes, bet ir brangų turtą. Šie detektoriai itin rekomenduojami tuose namuose, kur gyvena senyvo amžiaus žmonės arba vaikai.

Vasarnamiuose bei sodo nameliuose puikiai tiks dūmų detektoriai, kurie gali būti valdomi nuotoliniu būdu – taip visada galėsite pasirūpinti savo patalpų saugumu.

Virtuvei parinktas netinkamos klasės dūmų detektorius gali kaukti ir kepant mėsą.

Renkantis taip pat verta atkreipti dėmesį į dūmų detektoriaus tipą. Nors visi šie įrenginiai yra skirti tai pačiai funkcijai atlikti, skiriamos dvi jų rūšys:

Joniniai jutikliai turi elektrodus – jais keliauja jonai, nešantys neigiamą krūvį. Čia patekę dūmai trukdo laisvai judėti jonams, tad jutiklis užfiksuoja srauto greičio sumažėjimą arba sustojimą. Tokiu principu veikiantys dūmų detektoriai reaguoja į daleles, kurios atsiranda atviros liepsnos degimo metu.

Optiniai jutikliai yra naudojami daugelyje detektorių. Jie susideda iš dviejų elementų: ultravioletinius arba infraraudonuosius spindulius skleidžiančio daviklio ir šviesos srauto fiksavimo jutiklio. Gaisro signalizacija įsijungia tada, kai tarp elementų patekę dūmai užstoja šviesą, sumažėja spindulių pralaidumas. Šie dūmų detektoriai itin gerai geba užfiksuoti stambesnes daleles, dūmus.

Abi technologijos turi ir pliusų, ir minusų. Dėl šios priežasties kai kuriuose brangesniuose dūmų detektoriuose yra naudojami mišrūs jutikliai. Kokio jautrumo yra dūmų detektorius nurodo jo klasė, žymima raidėmis nuo A1 (jautriausia) iki G.

Svarbiausi klausimai apie dūmų detektorius

Dūmų detektorių skaičių lemia patalpų plotas ir išplanavimas. Kiekviename kambaryje reikalingas dūmų detektorius, daugiau jų reikia įrengti ten, kur yra ribotas praėjimas, pavyzdžiui, ilguose koridoriuose. Virtuvėje dūmų detektorius nėra būtinas, tačiau jį galima įrengti kiek atokiau nuo virimo ir kepimo zonos, čia nerekomenduojama įrengti A1 klasės detektorių.

Dūmų detektorių priežiūra ir įrengimas yra paprastas. Daugelis jų yra klijuojami, tad juos lengva pritvirtinti. Geriausia vieta dūmų detektoriui yra kambario centras, įrenginys tvirtinamas prie lubų. Kas pusę metų reikia patikrinti detektoriaus veikimą ir, esant reikalui, pakeisti maitinimo šaltinį nauju. Taip pat prietaiso veikimui trukdo dulkės ir nešvarumai, todėl rekomenduojama kartkartėmis išvalyti detektorių dulkių siurbliu.